Önmagában az a tény, hogy a kutyában kullancsot találunk, még nem ok arra, hogy emiatt pánikba essünk! A kullancsok csak vérszívás közben képesek fertőzni, de csak akkor, ha a szervezetük tartalmaz olyan kórokozókat, amit be tudnak juttatni abba az állatba, amelyből a vért szívják.
Szerencsére a kullancsoknak csak egy kisebb része (töredéke) fertőzött, így a legtöbb kullancs nem okoz semmiféle bajt. Ha mégis, akkor a következőket kell tudni:
A kullancsok kutyában 2 betegséget terjesztenek: az egyik a Babeziózis, a másik a Lyme-kór.
A babeziózist egy, a vízpartok közelében élő kullancsfaj terjeszti, Magyarországon a Balaton környéke, a Duna teljes folyása és a Tisza egyes szakaszai a legfertőzöttebbek, de kisebb tavak környékén is előfordul a betegséget terjesztő kullancsfaj. Ezt egyébként a helyi állatorvosok általában jól ismerik! A betegség 8-10 nap lappangási idő után hirtelen jelentkező magas lázat és szinte ezzel egyidőben mutatkozó véres vizelete okoz. A vizelet a cola vagy a fekete kávé színére emlékeztető is lehet! Még ebben a stádiumban is általában eredményesen gyógyítható.
A babesiosis lappangási ideje 10-20 nap között alakul. A vörösvérsejteket támadja meg azok szétesését okozza. A széteső vörösvérsejtekből felszabaduló hemoglobin veseelfajulást és következményes veseelégtelenséget okozhat, ami a halál közvetlen oka lehet.
Az imizol hatására a babesiák elpusztulnak ugyan, de a már sérült vérsejtekből még további hemoglobin válik szabaddá. A szétesett vörösvérsejtek oxigénszállító tevékenysége is kiesik és ezért az egész szervezet oxigén ellátottsága és működése zavart szenved.