1. Milyen színű legyen a kutya?
2. Kinél vegyünk kölyköt?
3. A szükséges papírok
4. Kant vagy szukát?
Milyen színű legyen a kutya?
Személyes komment: Vásárlás előtt nem árt tudni, hogy a spánielek valójában milyen színekben léteznek. Ezáltal megelőzhetünk sok jövőbeli kellemetlenséget.
Aki cocker spániel mellett dönt, nem árt ha tudja, milyen színűt szeretne. Gyakran fordul elő- főleg a többszínűek esetén-, hogy pont azt nem lehet kapni amilyet szeretnénk.
Ilyenkor vagy várunk, vagy előfordulhat, hogy egy másik kölyök hódítja meg a szívűnket.
Soha ne engedjük, hogy egy kutyára rábeszéljenek!! Fontosabb a szimpátia, ami leendő kutyánk megismerésekor éreznünk kell. Az igazi érdeklődők számára nehézséget jelenthet az is, hogy megtalálják azt a tenyésztőt, akinél a legmegfelelőbb kutyát ki tudják választani.
A kísértés azonban nagy, mivel gyakran látni kedves, szeretetre méltő kölyköket, amelyek esetleg később felesleges fájdalmat, bánatot okozhatnak.
Kinél vegyünk kölyköt?
Személyes komment: A törzskönyv nem egy plusz szükségtelen költség!
Nagyon sok esetben sajnos rájönnek a gazdik, hogy a betegségekre költött pénz sokkal több, mint a törzskönyvért kiadott pár ezer forint. Érdemes átgondolni mennyire fontos az egészség! - Lelkileg és anyagilag is. Ha eldöntöttük, hogy spánielt veszünk, fontos eldönteni, hogy hobbi vagy kiállítási célra vesszük a kutyust. Érdemes tenyésztők után nézni. A tenyésztőktől vásárolt törzskönyves kutyákért a tenyésztők felelősséget vállalnak. Itt gondolok a szülök egészségi állapotára (szűrések), és a felmenőkre. Kölyköt 8-12 hetes kor előtt ne vegyünk magunkhoz!
Az az igazán jó, ha elismert spánieltenyészetből vásárolunk. Aki ilyen kennelből vásárol, garanciát kap arra, hogy gondosan és felelősségteljesen felnevelt kölyköt vásárol. Ez a helyes táplálást, az elengedhetetlenül fontos védőoltásokat és a féregtelenítést is magába foglalja.
Aki nem ismer egy spánielkennelt sem, az kérdezzen meg egy spánielklubbot, ahol információt, esetleg címet is kaphat.
Aki tenyésztőnél vásárol spánielt, annak általában valamivel többet kell érte fizetnie. Ez sokakat meglep, különösen azért, mert van, ahol már ennek feléért is hozzájuthatnak ilyen kutyához. De az a spániel, amelyik jó tenyészetből származik, 8-10 hetes koráig értékes, drága táplálékot kapott, és sem a féregtelenítés, sem a védőoltások nem olcsók.
Azonkívűl nem is baj, ha a fiatal kutyákat nem túl olcsón kínálják. Minél drágább egy kutya, annál inkább át fogja gondolni a leendő tulajdonos, hogy megvásárolja-e, és remélhetőleg annál kevesebb kutyát tesznek ki valahol, hogy végül állatmenhelyen végezze.
A szükséges papírok
Személyes komment: Mielőtt elhozzuk a kutyát a tenyésztőtől egyeztessünk a törzskönyv és az oltási könyvvel kapcsolatban.
Mindenkinek, akinek számít, hogy kutyája a MEOE által elismert származási lappal rendelkezzék, tenyésztőnél kell a kutyát megvásárolnia. A származási lapra feltétlenül szükségük van azoknak, akik kásőbb maguk is tenyészteni akarnak, vagy kutyájukkal tenyészszemlén vagy kiállításon akarnak részt venni. De minden kutyatulajdonosnak melegen ajánljuk, hogy olyan kutyát vásároljon, amelynek elismert származási lapja van.
Ha a tenyésztő azt mondja a vásárlónak, hogy nála jó helyen jár, valószínű, hogy erre oka van. Az a törődés, amit a tenyésztő a kölyök felnevelése során tanúsít - a tiszetességes felneveléshez szükséges energia- és anyagi befektetés - már bizonyos értelemben garanciát jelent. Ezenfelül az érdeklődők a tenyésztőnél megismerhetik és megnézhetik a szülőket, tájékozódhatnak arról, milyen környezetben és milyen feltételek mellett nőtt fel a fiatal kutya. Egy tenésztő sem szereti ha kíváncsiságból nézelődünk kennelében, de ha érzi, hogy komolyan érdeklődünk, meg fogja engedni, hogy körülnézzünk.
Kant vagy szukát?
Személyes komment: Nekünk két lány kutyánk van :)
Szerintünk nagyon jó természetűek, bár ezt nagy részben nem a neműk befolyásolja.
A szukáknál a kb. évente 2-3 -szor esedékes tüzelés időszakában kell jobban vigyázni.
Ilyenkor ne engedjük szabadon a kutyát, pórázzal sétáltassuk és kerüljük a kan kutyák jelenlétét.
Kan kutyákat pedig pont a tüzelő szukák miatt csak abban az esetben engedjük el, ha engedelmesek és hívásunkra visszajönnek hozzánk.
Gyakran teszik fel a kérdést, miyen nemű állatot tartsunk a lakásban, kant vagy szukát. Erre nem lehet egyértelmű választ adni. Téves az a nézet, miszerint a szukák ragaszkodóbbak, mint a kanok. Számtalan példa van arra, hogy a kanok legalább annyira ragaszkodnak gazdájukhoz, mint a szukák.
Természetes, hogy a kanok valamelyest más jellemvonásokat mutatnak. Függetlenebbnek tűnhetnek, néha azt is mondják róluk, hogy büszkébbek, de a hűség és az odaadás mindkét nemre azonos mértékben jellemző.
A potenciális vásárló gondolja meg, hogy tenyésztéssel kapcsolatos tervei is vannak-e, mert ha igen, akkor természetesen szukát célszerű beszereznie. Aki szukát szeretne, annak tudnia kell, hogy ez néha kellemetlenséggel is jár. A szuka évente kétszer tüzel, és a leendő tulajdonosnak ezzel számolnia kell. Ebben az időszakban vigyázni kell arra, hogy nehogy nemkívánatos párosodás jöjjön létre egy éppen arra járó kannal.
Mindig vannak olyanok, akik azt mondják, hogy a szukát tüzelés előtt idejében oltassuk be az állatorvossal, hogy a tüzelés kimaradjon. Ez tényleg lehetséges, de az állatorvosi ismeretek szerint nem túl jó megoldás. Egy ilyen injekciótól felborul a szuka hormonháztartása - különösen akkor, ha ezt rendszeresen kapja-, és ez előbb-utóbb komoly egészségkárosodáshoz vezethet. Ezért döntsük el időben milyen ivarú kutyát tudunk vállalni, és amennyire lehet, hagyjuk a kutyát természetes módon élni.
Ilyen gondja egy kan kutya tulajdonosának nincs. Viszont figyelnie kell arra, hogy kutyája, megérezve egy tüzelő szuka "illatát", minden jó nevelést elfelejtve, meg ne szökjön.
Összességében igaz, hogy tényleges különbség a kan és a szuka között igen csekély. Az emberhez való személyes kapcsolat a kutya magatartásában igen nagy szerepet játszik, függetlenül attól, hogy kanról vagy szukáról van-e szó.
Forrás: Kutyakönyvtár ; Peter Beyesdorf; Spánielek
|