1. Idegen környezet
2. A kutya helye
Az a vásárló, aki kutyáját jó nevű kennelből szerezte be, joggal feltételezheti, hogy kutyáját nagy figyelmességgel, szeretettel és gondoskodással vették körül - az anyakutya és a tenyésztő egyaránt. Ennek a gondoskodásnak nem szabad megszakadnia azzal, hogy kikerül az általa jól ismert környezetből, éppen ellenkezőleg. Mivel a kutya egyik percről a másikra számára teljesen ismeretlen környezetbe kerül, további nevelését is megértően és sok szeretettel kell folytatnunk.
Idegen környezet
Tudnunk kell, hogy a hirtelen változáős spánielünk életében nagy megrázkódtatást jelent. Mivel elválasztják őt alomtestvéreitől, anyjától, hirtelen hiányozni kezdenek neki az ismert játszótársak és az ismerős környezet. Vannak olyan kutyák, melyeknél az átállás igen könnyen megy, de vannak olyanok is, amelyeknél ez tovább tart. Ne kényszerítsük a kölyköt semmire. Az új otthon iránt érzett szeretet nem jön létre parancsszóra, azt az új gazdinak kell ügyesen megteremtenie. Ehhez mindenképp meg kell értenünk, hogy az új családtag nem ember, hanem kutya.
A beszoktatás ideje alatt kutyánknak mindent meg kell adnunk, amire szüksége van. Ide tartozik a rendszeres etetési idő, a sok alvás és a szabad levegőn való mozgás. De vigyázat ! A kölyköt ne vigyük olyan hosszú sétára, mely meghaladja erejét. Teljesen helytelen lenne egy három hónapos spániellel órák hosszat sétálni. A tenyészetben, ahonnan származik, nem volt kitéve ilyen megterhelésnek, hancúrozhatott, amennyit csak akart, de pihenhetett is, ha kedve tartotta.
Természetesen később, a növekvő spániellel már nagyobb túrákat is tehetünk. Majd eljön az a nap is, amikor kutyánk a séta során kevésbé fárad el, és nehezen érti majd meg, hogy miért kell olyan korán hazamennie. De míg idáig eljutunk, vegyük figyelembe a kutya mozgásigényét, és ennek megfelelően tervezzük meg a kirándulás hosszát.
Gyakran halljuk, hogy a növésben lévő kutyust ne járassuk sokat lépcsőn, amiben van némi igazság. Különösen arra figyeljünk, hogy a kutya főleg lefelé ne menjen sokat, mert ez egyértelműen a szalagokk és ízűletek túlterhelését eredményezi. A lépcsőzés kb. a kutya féléves koráig jelent problémát, később már nincs olyan nagy jelentősége, de mégse a lépcső legyen a kutya mozgásának egyik fő szintere.
A kutya helye
Fontos már a szoktatás idején, hogy a kutyának legyen állandó, kijelölt helye. Számára ugyanis fontos szerepet játszik élete során a megszokás. Nem értené meg, ha kosarát vagy az alvóhelyét egyszer ide, egyszer oda állítanánk. A számára kijelölt "kuczkó" lelegyen védett helyen, ahol állandó mászkálásunkkal nem zavarjuk az alvó kutyát. Mindenekelőtt fontos, hogy a kosarat huzatmentes helyre tegyük, hiszen semmi sem egészségtelenebb, mint a huzat, és a kutya számára is kellemetlen. Hosszú távon nem érzi jól magát, azonkívűl szeme és veséje is károsodást szenvedhet. Ma már kaphatók olyan kutyakosarak is, melyeknek lába vagy vastagabb aljzata van, ez kétségkívűl igen okos találmány, hiszen ritka az olyan lakás, ahol egyáltalán nincs huzat. Jó, ha a helyéről szemmel tudja követni a család életét. Egyik spániel sem veszi jó néve, ha kizárják. Ezért ez a fajta nem is alkalmas arra, hogy kutyaházban, az udvaron tartsuk. Más a helyzet, ha kutyánk egyike a kennelünkben tartott tenyészállatoknak, mert itt a spánielek boxokban vagy egy számukra kijelölt helyen élhetnek.
A kutyakosárra visszatérve még figyelnünk kell arra is, hogy a kosár aljára helyezett párna vagy betét ne szivacsbéléses legyen, ugyanis a kölykök - természetükből adódóan - nagyon szeretnek rágcsálni, és az ilyen kosárbetéteket rövid időn belűl szétrágják. Semmi sem egészségtelenebb, mint az, ha a kölyök lenyeli a szivacsdarabkákat. Kerüljük a puha játékokat, amelyeket egy aktív kiskutya foszlányokká téphet és lenyelhet. Soha ne adjunk toxikus anyagból készült játékot a kutyának. Ne feledjóük, hogy számos műanyagféle mérgező, és hogy a puhafák hajlamosak a szilánkosodásra, a festett vagy lakkozott játékok pedig ártalmas vegyi anyagokat tartalmazhatnak...
Forrás: Kutyakönyvtár ; Peter Beyesdorf; Spánielek
|